Nu är läderkulan i luften

FOTBOLL. Vägen mot den skånska mästartiteln har börjat. I helgen drog DM igång för de skånska klubbarna.
79 herrlag och 37 damlag gör upp i gruppspelet om slutspelsplatser. Eskilsminne IF (herr) och LB07 (dam) är regerande skånska mästare.

Redan i den första omgången small det till rejält. Ljungbyheds IF besegrade Skånes Fagerhults IF med hela 19-0 med Billesholms IK damer slog TFK Nova Eslöv med 10-0.
Så här gick det i första omgången, och så spelar alla skånska lagen DM-gruppspel:

HERRAR

Grupp 1
Fjälkinge IF-Mala IF 8-0
Viby IF-FC New Life 6-0
Nästa speldatum
12/3: Mala IF-FC New Life
13/3: Fjälkinge IF-Viby IF
19/3: Viby IF-Mala IF
20/3: FC New Life-Fjälkinge IF
Grupp 2
Finja IF-Skepparslöv IF 3-1
Ballingslöv GoIF-Edenryds IF 0-3
12/3: Edenryds IF-Skepparslöv IF
12/3: Ballingslöv GoIF-Fina IF
20/3: Skepparslöv IF-Ballingslöv GoIF
20/3: Finja IF-Edenryds IF
Grupp 3
Sösdala IF-Tyringe IF 1-7
10/3: Höörs IS-Oveholms IF
13/3: Ovesholms IF-Tyringe IF
13/3: Höörs IS-Sösdala IF
20/3: Sösdala IF-Oveholms IF
20/3: Tyringe IF-Höörs IS
Grupp 4
Billesholms GIF-Croatia Helsingborg KIF 0-8
13/3: Croatia Helsingborg KIF-IFK Rössjöholm
13/3: Billesholms GIF-Mörarps IF
20/3: Mörarps IF-Croatia Helsingborg KIF
20/3: IFK Rössjöholm-Billesholms GIF
Grupp 5
Brunnby FF-Hasslarps BK 2-5
Ljungbyheds IF-Skånes Fagerhults IF 19-0
13/3: Brunnby FF-Ljungbyheds IF
13/3: Hasslarps BK-Skånes Fagerhults IF
16/3: Ljungbyheds IF-Hasslarps BK
20/3: Skånes Fagerhults IF-Brunnby FF
Grupp 6
Svedbergs GoIF-Jonstorps IF FK 2-2
Gantofta IF-Allerums GIF 7-0
12/3: Svedbergs GoIF-Gantofta IF
13/3: Jonstorps IF FK-Allerums GIF
19/3: Gantofta IF-Jonstorps IF FK
20/3: Allerums GIF-Svedbergs GoIF
Grupp 7
Stattena IF-Perstorp Bälinge IK 2-2
Helsingborg City FC-IF Alexander den Store 3-1
12/3: Stattena IF-Helsingborg City FC
12/3: Perstorp Bälinge IK-IF Alexander den Store
19/3: Helsingborg City FC-Perstorp Bälinge IK
20/3: IF Alexander den Store-Stattena IF
Grupp 8
Medina IF-Borstahusens BK 0-1
Kullavägens BK-Vallåkra IF 2-5
12/3: Vallåkra IF-Borstahusens BK
13/3: Kullavägens BK-Medina IF
15/3: Borstahusens BK-Kullavägens BK
20/3: Medina IF-Vallåkra IF
Grupp 9
Vikens IK-Billeberga GIF 0-3
Ramlösa Södra IF-Stidsvigs IF/Östra Ljungby IF 6-0
9/3: Stidsvigs IF/Östra Ljungby IF-Billeberga GIF
13/3: Ramlösa Södra IF-Vikens IK
19/3: Vikens IK-Stidsvigs IF/Östra Ljungby IF
19/3: Billeberga GIF-Ramlösa Södra IF
Grupp 10
Helsingborgs AIS-Härslövs IK 3-1
BK Landora-Väsby FK 7-3
12/3: Härslövs IK-Väsby FK
13/3: Helsingborgs AIS-BK Landora
20/3: Väsby FK-Helsingborgs AIS
20/3: BK Landora-Härslövs IK
Grupp 11
Uppåkra IF-Snogeröds IF 1-5
13/3: Svalövs BK-Snogeröds IF
13/3: Hurva IF-Uppåkra IF
17/3: Uppåkra IF-Svalövs BK
19/3: Snogeröds IF-Hurva IF
Grupp 12
Malmö Boys IF-Linero IF 0-1
Dalby GIF-NK Croatia 1-3
10/3: Linero IF-NK Croatia
13/3: Malmö Boys IF-Dalby GIF
19/3: Dalby GIF-Linero IF
20/3: NK Croatia-Malmö Boys IF
Grupp 13
Arlövs BI-IFK Klagshamn 1-0
Gylle AIF-Lunds BOIS 0-3
12/3: Lunds BOIS-IFK Klagshamn
13/3: Gylle AIF-Arlövs BI
20/3: Arlövs BI-Lunds BOIS
20/3: IFK Klagshamn-Gylle AIF
Grupp 14
Oxie SK-Lunds FF 1-2
Klågerups GIF-Heleneholms SK 4-0
12/3: Oxie SK-Klågerups GIF
13/3: Lunds FF-Heleneholms SK
17/3: Klågerups GIF-Lunds FF
19/3: Heleneholms SK-Oxie SK
Grupp 15
Bunkeflo FF-Seveds FK 8-1
Bara GoIF-Torna Hällestads IF 1-1
12/3: Bunkeflo FF-Bara GoIF
12/3: Seveds FK-Torna Hällestads IF
19/3: Torna Hällestads IF-Bunkeflo FF
20/3: Bara GoIF-Seveds FK
Grupp 16
Skabersjö IF-Södra Sandby IF 3-1
Furulunds IK-Skanör Falsterbo IF 0-4
11/3: Skabersjö IF-Furulunds IK
12/3: Södra Sandby IF-Skanör Falsterbo IF
19/3: Skanör Falsterbo IF-Skabersjö IF
20/3: Furulunds IK-Södra Sandby IF
Grupp 17
Kyrkheddinge IF-Stehags AIF 1-2
BK Skansen-AIF Barrikaden 3-2
12/3: Stehags AIF-AIF Barrikaden
13/3: Kyrkheddinge IF-BK Skansen
16/3: AIF Barrikaden-Kyrkheddinge IF
19/3: BK Skansen-Stehags AIF
Grupp 18
Vellinge IF-Gislövs IF 3-2
13/3: Gislövs IF-KSF Srbija Malmö
19/3: KSF Srbija Malmö-Vellinge IF
Grupp 19
Asmundtorps IF-Skegrie BK 1-2
Hallands Nations FF-Rosengård FF 2-2
12/3: Rosengård FF-Skegrie BK
12/3: Hallands Nations FF-Asmundtorps IF
19/3: Asmundtorps IF-Rosengård FF
20/3: Skegrie BK-Hallands Nations FF
Grupp 20
IFK Ystad FK-Harlösa IF 3-2
Blentarps BK-Löberöds IF 1-5
12/3: IFK Ystad FK-Blentarps BK
12/3: Harlösa IF-Löberöds IF
20/3: Blentarps BK-Harlösa IF
20/3: Löberöds IF-IFK Ystad FK

DAMER

Grupp 1
Eskilsminne IF-Klippans FF 3-0
Stehags AIF-Torns IF 0-3
12/3: Eskilsminne IF-Stehags AIF
13/3: Klippans FF-Torns IF
18/3: Stehags AIF-Klippans FF
20/3: Torns IF-Eskilsminne IF
Grupp 2
TFK Nova Eslöv-Billesholms IK 0-10
13/3: Ängelholms FF-TFK Nova Eslöv
20/3: Billesholms IK-Ängelholms FF
Grupp 3
Gärsnäs AIS-BK Höllviken 0-4
Skabersjö DFF-FC Rosengård 1917 6-5
12/3: FC Rosengård 1917-BK Höllviken
13/3: Skabersjö DFF-Gärsnäs AIS
20/3: Gärsnäs AIS-FC Rosengård 1917
20/3: BK Höllviken-Skabersjö DFF
Grupp 4
Gislövs IF-Vellinge IF 1-9
13/3: IK Pandora FF-Vellinge IF
20/3: Gislövs IF-IK Pandora FF
Grupp 5
Husie IF-Janstorps AIF 7-0
DFK Borgeby 09-Furulunds IK 7-1
12/3: Furulunds IK-Janstorps AIF
13/3: DFK Borgeby 09-Husie IF
17/3: Husie IF-Furulunds IK
20/3: Janstorps AIF-DFK Borgeby 09
Grupp 6
Hyllie IK-IFK Trelleborg FK 1-1
Lunds SK-Spjutstorps IF 4-0
12/3: Hyllie IK-Lunds SK
13/3: IFK Trelleborg FK-Spjutstorps IF
18/3: Lunds SK-IFK Trelleborg FK
20/3: Spjutstorps IF-Hylle IK
Grupp 7
Trelleborgs FF-Oxie SK/Klågerups GIF 2-1
Lunds BK-Backarnas FF 6-0
13/3: Lunds BK-Trelleborgs FF
13/3: Backarnas FF-Oxie SK/Klågerups GIF
19/3: Trelleborgs FF-Backarnas FF
20/3: Oxie SK/Klågerups GIF-Lunds BK
Grupp 8
GIF Nike-Sjöbo IF 1-1
8/3: Köpingebro IF-Uppåkra IF
12/3: Sjöbo IF-Uppåkra IF
13/3: GIF Nike-Köpingebro IF
19/3: Köpingebro IF-Sjöbo IF
20/3: Uppåkra IF-GIF Nike
Grupp 9
Fjälkinge IF-Hörby FF 5-0
13/3: Hörby FF-Röke IF
20/3: Röke IF-Fjälkinge IF
Grupp 10
IFK Malmö FK-Södra Sandby IF/Veberöds AIF 0-0
Lunds BOIS-Tågarps AIK 2-0
13/3: Södra Sandby IF/Veberöds AIF-Tågarps AIK
13/3: IFK Malmö FK-Lunds BOIS
20/3: Tågarps AIK-IFK Malmö FK
21/3: Lunds BOIS-Södra Sandby IF/Veberöds AIF

Efter att gruppspelet avgjorts väntar en första slutspelsomgång där alla gruppettor och de tio bästa (sex lag för damerna) grupptvåorna gör upp om vidare avancemang.

I herrarnas omgång 2 går lag från division 3-4 in i DM och i tredje omgången deltar lag från division 2-allsvenskan.
För damerna går lag från division 1 till allsvenskan in i DM i omgång 3, åttondelsfinal.

Finalerna spelas den 14 september.

Tidigare DM-vinnare

Herrar
2015: Eskilsminne IF
2014: Trelleborgs FF

Damer
2015: LB07
2014: FC Rosengård

Publicerad 07 March 2016 18:00

Lokaltidningen Båstads nyhetsbrev

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev och få de senaste nyheterna tisdag och fredag