Genrebild. Foto: Andreas Holm/Arkiv

Genrebild. Foto: Andreas Holm/Arkiv

Beslut:

Nu är fotbollsserierna satta

Av
Andreas Holm

FOTBOLL. Efter några justeringar har Skånes fotbollförbund nu ställt samman nästa års serieindelning. Den definitiva serien sätts på förbundets Representantskapsmöte den 16 november.
 
Division 7, herrar:
Nordvästra: FC Canarias, Hjärnarps GIF, Hovs GoIF, Kropps GoIF, Kvidinge IF, Mörarps IF, Spanska Akademin FF , Stattena IF, Svedbergs GoIF och Vikens IK
Norra: FC New Life, Färingtofta IK, Hhlm Freeflow AC, Hörja IF, Maglasäte IF, Norra Rörums GIF, 7 Röstånga IS, S.Rörum Bygdeför., Tjörnarps BoIF, Verums GoIF och Skåne Fagerhults IF
Nordöstra: Bjärlövs IF, Degeberga GoIF, Gärds Köpinge IF, IK Kamp, Rinkaby GoIF, Skepparslövs IF, Strömsborgs IF, Svensköps IF, Treby IF, Ö.Sönnarslövs IF och Östanå Bruks IF
Västra: AC Kvarnby, FC Helsingkrona, GOF IF, Hardeberga BK, Hurva IF, Kungshults IK, Kyrkheddinge IF, Kävlinge GoIF, Löberöds IF och MKSF Pelagonija
Sydvästra: Afro FK, Ariana FC, Athletic Club, Bosniska FK Behar, FF Vuk, Gylle AIF, Näsets FF, Turk Anadolu FF, Turkisk Center FF och Tygelsjö BK
Östra: Baskemölla IF, Esperöds SK, Glemmingebro IF , Kiviks AIF, Lilla Beddinge BK, Onslunda IF, Rörums SK och Smedstorps IF. (3-mötes-princip då serien består av åtta lag).
 
Division 6, herrar

Nordvästra:
Allerums GIF, Brunnby, Båstads GoIF, Hasslarps BK, IF Salamis, Munka Ljungby IF, Stidsvigs IF, Strövelstorps GoIF, Torekovs IK, Vedby/Rönne IF, Vegeholms IF och Väsby FK
Nordöstra: Ballingslövs GoIF, Farstorps GoIF, Finja IF, Hästveda IF, Jägersborgs IF, Lönsboda GoIF, Mala IF, Röke IF, Sibbhults IF, Tyringe IF och Wisseltofta IF
Västra: BK Landora, Bosna FF, Ekeby GIF , FK Bosna, Gantofta IF, Helsingborg City FC, HF Olympia, Hyllinge GIF, Härslövs IK, IK Bergandy, Medina IF och Vallåkra IF
Mellersta: Billeberga GIF, Djurröds IF, Furulunds IK, Häljarps IF, Höörs IS, Linderöds IF, Marieholms IS, Nävlinge IF, Svalövs BK, Sösdala IF, Trollenäs IF, Venestads IF och Örtofta IS
Östra: Edenryds IF, Everöds IF, Huaröds IF, IFK Knislinge, Näsums IF, Vanneberga IF, Viby IF, Vinnö IF, Wä IF, Yngsjö IF, Önnestads BoIF och Österslövs IS
Sydvästra: Bunkeflo FF, Dalby GIF, FC Bellevue, FC Möllan, Halland Nations FF, Harlösa IF, Heleneholms SK, Korpen Malmö IF, Lokomotiv Lund IK, Lunds FF, Malmö Boys IF och Uppåkra IF
Södra: BK Skansen, Gislövs IF, Holmeja IS, Klågerups GIF, KSF Makedonija, KSF Srbija Malmö, Lindeborgs FF 1948, Oxie SK, Seveds FK, Skanör Falsterbo IF, Svedala IF och Västra Ingelstad IS
Sydöstra: Blentarps BK, Borrby IF, Brösarps IF, FC Österlen, Gröstorps IF, Gärsnäs AIS, Sankt Olofs IF, Svenstorps IF, Sövde IF, Sövestads IF, Vanstads IF och Wollsjö AIF
 
Division 5, herrar

Nordvästra: Bjuvstorps FF, Ekets GoIF, FC Örkelljunga, Förslövs IF, Grevie GIK, IFK Rössjöholm, Jonstorps IF FK, Kullavägens BK. Ljungbyheds IF, Perstorp Bälinge IK, Skäldervikens IF och Västra Karups IF
Nordöstra: Bjärnums GoIF, Broby IF, Fjälkinge IF, Glimåkra IF, Kiaby IF, Näsby IF, Ovesholms IF, Tosteberga/Nymölla IF, Vankiva IF, Vinslövs IF, VMA IK och Åsums BK
Västra: Asmundtorps IF, BK Fram, Borstahusens BK, Croatia Hbg KIF, FK Besa, Fortuna FF, Helsingborgs AIS , Linero IF, Lunds BoIS, Stehags AIF, Teckomatorps SK och Teknologkårens IF LTH
Östra: Hammenhögs IF, IFK Ystad FK, Köpingebro IF, Liga 06 IF, Lunnarps BK, Lövestads IF, Sjöbo IF, Spjutstorps IF, Tollarps IF, Vittskövle IF, Ystads IF FF och Åhus IF
Sydvästra: AIF Barrikaden, Arlövs BI, Bosnien Hercegovinas SK, Husie IF, IFK Klagshamn, Lilla Torg FF, Limhamns FF, Liria IF, Rosengård FF, Skegrie BK, Vellinge FF och Vellinge IF
Södra: Anderslövs BoIK, Askeröds IF , Bara GoIF, Genarps IF, Janstorps AIF, Klagstorps IF, Skabersjö IF, Skivarps GoIF, Skurups AIF, SoGK Charlo, Södra Sandby IF och Torna Hällestads IF
 
Division 4, herrar

Nordvästra: Billesholms GIF, Glumslövs FF, Harrie FF, Helsingborg Östra IF, Klippans FF, Ramlösa Södra IF, Råå IF, Skånekurd FF, Tågarps AIK, Vejby IF, Åstorps FF och Ödåkra IF
Sydvästra: BK Flagg, BK Höllviken, FBK Balkan, FC Trelleborg, GIF Nike, LB07, KSF Kosova IF, Malmö City FC, MF Pelister, NK Croatia, Åkarps IF OCH ÖT Smygehuk FF
Östra: Hanaskogs IS,Hjärsås/Värestorp IF, IFK Osby, IFK Simrishamn, Rydsgårds AIF, Snogeröds IF, Staffanstorps GIF, Tomelilla IF, Veberöds AIF, Åhus Horna BK, Öja FF och Önneköps IF
 
Division fyra, damer:

Nordvästra: Allerums GIF, Asmundtorps IF, Fortuna FF, Helsingborgs FF, Hjärnarps GIF, IF Lödde, IF Salamis, Kvidinge IF, Röstånga IS, Teknologkårens IF, TFK Nova Eslöv och Tågarps AIK
Nordöstra: Bjärnums GIF, Edenryds IF, Farstorps GoIF, Gualövs GoIF, Hästveda IF, Hörja IF, Sibbhults IF, Vittskövle IF, Åhus IF och Önnestads BoIF
Södra: Arlövs BI, Dalby GIF, Lindeborgs FF 1948, Malmö City FC, NK Croatia, Onslunda IF, Rydsgårds AIF, SoGK Charlo, Svenstorps IF, Svedala IF, V/V.Klagstorps BK och ÖT Smygehuk FF
 
Division tre, damer:

Nordvästra: Furulunds IK, Klippans FF, Råå IF, Skäldervikens IF, Stehags AIF, Sösdala IF, Teckomatorps SK, Torns IF, Tyringe IF och Ängelholms FF
Nordöstra: Broby IF, Fjälkinge IF (fr.div.2), Gärds Köpinge IF, Hanaskogs IS, Hjärsås/Väretorp IF, IFK Osby, Lönsboda GoIF , Wä IF, Åhus IF (från division fyra) och Östanå Bruks IF
Sydvästra: BK Olympic, DFK Borgeby 09, FC Rosengård 1917, FC Staffanstorp , Hallands Nations FF, Hardeberga BK, Hyllie IK, Lunds BoIS, Oxie SK och Vellinge IF
OBS! IFK Malmö utgår.
Sydöstra: Gislövs IF, Gärsnäs AIS, IK Pandora FF, Janstorps AIF, Köpingebro IF , Lövestads IF, Sankt Olofs IF, Sjöbo IF, Spjutstorps IF och Trelleborgs FF

Publicerad 14 November 2016 15:00